Firmalar

MARZİNC MARMARA GERİ KAZANIM SAN. ve TİC. A.Ş.

Katıldığı Tarih: Ocak 12, 2024

Firma Hakkında

Çevreye duyarlı, verim odaklı kaliteli üretim

Dünyadaki çevre algısına paralel olarak ülkemizde gelişen çevre duyarlılığının bir yansıması olan Marzinc yatırımı, hurda süreci sonucu ortaya çıkan baca tozundaki çinko metalini tekrar kazanmak üzere Türkiye’nin önde gelen 5 çelik üreticisi Çolakoğlu, Diler, İçdaş, Kaptan ve Kroman tarafından kuruldu.

Ana amacı ortak şirketlerin üretiminden çıkan EAF tozunu çevreci ve ekonomik bir şekilde geri kazanmak olan tesis, yılda 200.000 tona yakın baca tozundan 50.000 ton civarı çinko oksit elde etme kapasitesine sahip.

İleri ve modern bir teknolojiyle kurulan Marzinc dünya üzerindeki benzerlerine göre çok daha çevreci ve verimli bir şekilde üretim yapıyor. İyi kalitede ürünlerinin tamamını yurtdışı pazarlarına ihraç eden tesis, Ocak 2013’ten bu yana geri dönüşüme ve Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor.

Çevreci üretim teknolojisi

Baca tozu geri kazanımında dünyada kendisini kanıtlamış tek yöntem olan “Waelz Prosesi”, Avrupa’daki çelik üretiminde açığa çıkan baca tozunun geri kazanımında da kullanılıyor. Avrupa Birliği ülkelerinde toplamda 750.000 ila 1.200.000 ton/yıl aralığında baca tozu ortaya çıkıyor ve Birlik, Marzinc muadili tesislerle, bu tozların dönüşümü destekliyor.

ORTAKLAR

Çolakoğlu Metalurji: Üretim teknolojilerindeki gelişmeleri yakından inceleyen firma, baca gazı ve atık su filtrasyon sistemleri ile tatlı su üretimi yatırımları yapıyor. Sistem değerleri Avrupa standartlarının üzerinde olan firmanın çevre yatırımları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen belgelerle tescilleniyor.

Diler Demir Çelik Endüstrisi: Çevre sorumluluğunun daima bilincinde olan firma toz tutma ve biyolojik arıtma tesislerine sahip.

İçdaş Çelik: Firmanın çevreye karşı gösterdiği duyarlılık ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi ile tescillendi. Bunun yanı sıra şirket, 2005 yılında İstanbul Sanayi Odası Çevre Ödülünü 2006 yılında Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Teşvik Ödülünü aldı. 2008 yılında ise AB Çevre Ödülleri Yönetim Kategorisinde Türkiye birincisi olarak ülkemizi Avrupa Birliğinde temsil etme hakkı kazandı.

Kaptan Demir Çelik Endüstrisi: Firma, 2.300.000 m3 kapasiteli toz toplama tesisi sayesinde üretim sonucu oluşan toz ve partikülleri atmosfere yayılmadan peletliyor ve çevre kirliliğini engelliyor.

Kroman Çelik: Çevreye ve topluma olan sorumluluğun bilincinde olan firma, ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin tüm gereklerini yerine getiriyor, çevreye ve ekolojik dengelere saygılı üretim yapıyor.

İletişim Bilgileri

MERKEZ
Adres: Hal Yolu Çayır Cad. Bay Plaza No 5 Kat 10 PK:34752 İçerenköy Ataşehir İstanbul-TÜRKİYE
Telefon: +90 (216) 577 71 71
Faks: +90 (216) 577 54 80
Web Site: http://www.marzinc.com.tr
E-Posta: info@marzinc.com.tr
ŞUBE
Adres: Karabük Organize Sanayi Bölgesi Akören Köyü – KARABÜK
Telefon: +90 (370) 447 60 18
Faks: +90 (370) 447 60 19
Web Site: http://www.marzinc.com.tr
E-Posta: info@marzinc.com.tr

Multimedya

İletişime Geç!