HAKKIMIZDA

KARABÜK TİCARET ODASI İHRACAT DESTEK OFİSİ

T.C. Ticaret Bakanlığı ve TOBB ülkemiz ihracatına çok önemli katkıda bulunacak bir proje başlatmıştır. Ülkemizde ihracatçı sayısının arttırılabilmesi ve mevcut ihracatçılarımızın doğru ve hızlı bilgiye ulaşmalarını teminen belirlenen Odalarda ‘’İhracat Destek Ofisleri’’ kurulması için 11 Kasım 2019 tarihinde Ticaret Bakanlığımız ve TOBB arasında İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

 

İlimizin ihracatçı sayısının arttırılması, mevcut ihracatçılara ve ihracat potansiyeli olan firmalara hizmet vermek amacıyla Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’nın TOBB’a yaptığı Karabük İhracat Destek Ofisi kurulması talebi Ticaret Bakanlığı ve TOBB tarafından onaylanmış olup 11.11.2019 tarihi itibariyle resmi olarak faaliyetine başlamıştır.

 

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası İhracat Destek Ofisi olarak, amacımız, henüz ihracat yapmamış ve/veya sürdürülebilir ihracat gerçekleştirememiş Üyelerimizin kısa zamanda ihracat gerçekleştirerek uluslararası pazara girmelerine katkıda bulunmak ve mevcut ihracatçı üyelerimizin bilgilendirilmesi ve yeni pazarlara girmesini sağlamaktır. İzlenecek olan bu yolla KOBİ’lerden başlayarak önce ilimiz sonra da bütün iş dünyasına sürdürülebilir ihracat kültürünü yaymayı hedefliyoruz.

 

Karabük İhracat Destek Ofisimiz öncelikle ilimizdeki ihracatçılara ve ihracat potansiyeli olan firmalara başta devlet yardımları olmak üzere ihracata ilişkin uygulamalar ve pazar araştırma bilgi kaynakları hakkında düzgün bilgi sağlanması, eğitimler gerçekleştirmesi, nitelikli personel ihtiyacının karşılanması, yurtiçi ve yurtdışında tanıtıcı faaliyetlerde bulunması, işbirliği fırsatları yaratılması, konuyla ilgili kurumlar arasında koordinasyonun sağlanması ve TOBB’a yapılan çalışmalar ile ilgili raporlamalar yapılması gibi ihracatı arttıracak destek faaliyetlerinde bulunacaktır.

 

Odamız İhracat Destek Ofisinde, sürekli ve düzenli iletişime dayalı bir bilgilendirme hizmeti sunulmakta, Üyemizin faaliyet konusuna uygun bir şekilde özel ihracat yol haritası oluşturulmaktadır.

Üyelerimizle birebir uygulamalı ihracat pazar araştırması ile Üyemiz,
• Hangi ülkelere öncelik vermeleri gerektiği,
• İhracatı nasıl gerçekleştirecekleri, hangi aşamalardan geçecekleri,
• İhracat fiyatını nasıl oluşturacakları,
• Hangi ihracat evraklarını hazırlamaları gerektiği,
• İhracat desteklerinden hangilerinin firmaya daha uygun olduğu ve başvuru süreci.
• Hangi fuara nasıl katılım sağlayacaklarına, konularında bilgi sahibi olarak Odamızdan ayrılmaktadır.

 

Düzenli olarak yapılan üye ziyaretleri ile bire bir ihracat danışmanlık hizmetinin yanı sıra, ihracat konusunda daha fazla Üyemize destek olmak, ihracat farkındalığını arttırmak ve Odamız İhracat Destek Ofisi’nde üyelerimize verilen hizmetleri ayrıntıları ile firmalara toplu şekilde aktarmak amacıyla, belirli periyodlarda ‘Üye Ziyaretleri ve Bilgilendirme Toplantıları’’ gerçekleştirilmektedir.

 

Odamızda kurulan İhracat Destek Ofisi, hizmet binamızın 5. katında yer almaktadır. Ticaret Bakanlığı’nın sunmuş olduğu destekler kapsamında bilgi almak isteyen üyelerimiz Odamız Dış İlişkiler Müdürü Ayşegül Tabak (aysegul@karabuk.org.tr) ile eposta veya telefon yolu ile iletişime geçebilirler.

 

Saygılarımızla
Karabük Ticaret ve Sanayi Odası