ALİ KARAKAŞ

Haziran 15, 2020 tarihinde yayınlandı.

1954 Karabük doğumluyum, ilkokul eğitimimi Yenice Ülkü ilkokulu, Safranbolu Örencik, Ağaçkese ilkokulu, Orta öğrenimimi Karabük Merkez Ortaokulunda, Lise öğrenimimi Zonguldak Ticaret Meslek Lisesinde ve Üniversite tahsilimi A. Ü. işletme Fakültesi Muhasebe ve Finansman bölümünde okudum. Askerliğimi TBMM Muhafız Taburunda yaptım.

12 Eylül 1980 den sonra, 1983 yılı itibariyle yeniden dizayn edilen ülkemiz siyasetinin yerel bazında aktif olarak görev aldım. Güzelde hizmetler yaptık. Siyasi enerjinin ülkemizde ne kadar çok önemli oluğunu bizzat yaşadık.

1970-1977 yılları arasında Karabük Yenice Orman İşletme Müdürlüğü nezdinde Muhasebe Büro işçisi olarak yaz dönemlerinde çalıştım ve aynı zamanda 1975 yılında Türkiye Orman işçileri Sendikasının kuruluşu ile birlikte Genel Merkez Genel idare kurulu Üyeliği yaptım. Daha sonra 1977-1981 yılları arasında Yenice Belediyesi Muhasebe Müdürü olarak görev yaptım.1982 yılında memuriyetten ayrılarak Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak devam ettim.

3984 sayılı Rtük Kanunu uyarınca BRT Batı Karadeniz Radyo ve Televizyon Yayıncılığı A.Ş’yi bölgesel yayıncılık hakkıyla kurdum. Daha sonra Yağmur Ajansın sahibi ve Yapımcı Osman Gazi YAGMURDERELİ ‘ye şirketin %51 ini sattım. Dolayısıyla, sözel ve görsel basın hayatının içinde yer almış oldum.

Karabük Yenice ilçemiz yüzölçümünün %83,9 u tabi ormanlarla kaplı olduğu için ormana dayalı üretim yapmam gerektiğini düşündüğümde. Orman Muhafaza Memurluğundan emekli babamın marangoz atölyesinde bir marangozla beraber 1991 yılında sandalye imalatına başladık. 3 yıl boyunca yapılan sandalyeleri standart usullerde imal edemedik.

En sonunda bir gün sandalyeyi atölyemizde tezgâhın üzerine koydum ve sandalyeye dedim ki; inat etme senin imalatını yapacağız ve 2010’lu yıllarda bu sektörde liderfirma olacağız.” dedim. Ancak, 10 yıl para kazanamadım.

Yaptım satamadım, sattım parasını alamadım. Yapamayınca da daha çok hırslanıyordum. Akşamlan evde eşim ve çocuklarımla beraber televizyonda haber ve diğer programlardan ziyade dizilerdeki sandalye modellerine bakıp onları analiz ediyorduk.

Daha sonra ülkemizde imalatı yapılmayan birkaç modeli üretime aldık ve bunların imalatına başladık. Bu aşamada Orman işletmesinde kapasite belgemizde ve hammadde temininde ve Yenice’de firmamızı büyütmek istediğimizde arsa temininde birtakım sorunlar yaşıyorduk.

Ticari hayatımızda başarı hikâyemiz ve ticari hayatımızın dönüm noktası 13 Ağustos 2008 ‘de olmuştur. Bu tarihle birlikte yeni yol haritamız çizildi ve ticari pazarımız yurt dışına açılmış oldu. 13 Ağustos 2008’de İngiltere kraliçesinin ülkemize gelerek Cumhurbaşkanlığında onuruna verilecek yemekte kullanılmak üzere, bir firma tarafından tarafımıza bu sandalyelerin imalatı yaptırılmıştır. Sandalyeyi teslim ettiğimizde ve orada kullanıldığını öğrendiğimizde son derece mutlu olduk. Ardından Libya Kralı Kaddafi ‘nin sarayına ve toplantı salonlarında kullanılmak üzere siparişler almaya başladık. Libya Kralına yaptığımız sandalyeleri Sabiha Gökçen Havaalanından kargo uçakları ile gönderdik. Daha sonra Azerbaycan ve ardından Kıbrıs’a ve şuanda Avrupa’nın tamamı olmak üzere Kuzey Amerika, Afrika, Rusya pazarlarına ahşap sandalye ürünlerimizi gönderiyoruz.

Ülkemizdeki Kamu iktisadi teşekküllerinin en çok olduğu Zonguldak, Bartın, Karabük illerindeki KİT yatırımları ( TKİ Maden Ocakları,2 demir çelik fabrikaları,6 adet Orüs Kereste Fabrikalarının vb.) oluşumu ile birlikte Bölgemiz insanı koiayca iş bulma imkanına kavuşmuştur. Dolayısıyla Bölgemiz insanının müteşebbis ruhu farkında olmadan yok olmuştur.

Aslında bu KIT’lerin yan sanayilerini, Ankara Sitelerİnegöl-Kayseri gibi, bölgemizde kurabilseydik bugün ülkemizin sanayi ve imalatında öncü iller arasında olabilirdik.

Batı Karadeniz Bölgemizin Çaycuma Filyos Vadi Projelerinde sanayi ve İmalat yatırımlarında güzel gelişmeler var. Filyos limanımız önümüzdeki yıl faaliyete başlayacak olması , dolayısiyle Liman, Endüstri Bölgesi, Serbest Bölge, Hava alanı, Organize sanayi bölgeleri imalat ve sanayi yatırımlarını da iyi anlamda tetikleyecektir.

Ülkemizde ihtiyaç hissedilen her türlü imalat ve sanayinin %80’ inde Türk Yatırımcı Ve Sanayici yoktur.

Robotik ve yazılım teknolojileri geliştirilip kullanıldığında yapılabilecek çok işlerimiz var. İş ve istihdamın geliştirilmesinde yapacak iş yok diyen Sanayici ve İş Adamlarımıza duyrulur.

1991 yılında kendi marangoz atölyemizde başladığımız sandalye imalatını bugün ülkemizdeki sektörde ilk 5 firma arasına taşıdık ve şuanda Amerika , Afrika, Avrupa, Asya Ve Rusya kıtalarına ihracat yapıyoruz. Her türlü materyalden sandalye yapan sandalye fabrikaları zincirini kurarak 2023 yılına kadar Dünya’daki sandalye sektöründe ilk 10 firma arasına girmek istiyoruz. Bunu da aile grup Şirketlerimiz ve en önemliside oğullarımla birlikte başarabileceğimize inanıyoruz.

Bu başarımızı taçlandırmak için dünyanın en büyük sandalye Anıtını, Müzesini ve Sosyal Tesislerinij 15 katlı bina büyüklüğünde) Karadeniz’i , Limanı, Endüstri Bölgesini ,Serbest Bölgeyi, Hava Alanını ve Doğayı en iyi gören Batı Karadeniz’in İncisi Filyos Vadi Projelerinin zirvesine kurarak dikkat çekmek istiyoruz.

Bir sanayici ve iş adamı olarak Hükümetimizden, Devletimizden, Sanayinin TOKİ si olan SAGYAŞ’ın Ülkemiz Gündemine taşınmasını sanayici ve iş adamlarımızın hizmetinesunulmasını ivedi bekliyoruz.

O zaman görülecektir ki Ülkemizdeki imalat ve Sanayi dolu dizgin yükselecek , iş ve istihdam olağanüstü gelişecektir. Yurtdışından ithal etmek zorunda kaldığımız %80üretimide Ülkem izde yapmış olacağız. Böylelikle döviz bağımlılığımız azalacaktır.

Bu duygu ve düşünce ile, Ülkemiz insanının daha refah, mutlu ve huzurlu , ekonomik Bağımsızlığını kazanmış bir hayat diliyorum.

Belgeyi Görüntüle